mahar
20 اسفند 1401 - 16:39

بالاترین میزان تولید گاز در سال جاری رقم خورد

اوجی گفت: امیدواریم تا پایان پاییز ۱۴۰۲ شاهد افتتاح و بهره برداری از پروژه خط انتقال ۱۶ اینچ تربت جام باشیم که مردم این مرز و بوم بدون قطعی گاز فصل سرد سال را پشت سر بگذارند.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد اوجی، وزیر نفت در آغاز عملیات اجرایی پروژه خط انتقال ۱۶ اینچ تربت جام گفت: خوشبختانه شاهد آغاز خط لوله انتقال گاز ۱۶ اینچ باشیم با توجه به شرایط سختی که سال جاری پشت سر گذاشتیم.

وی ادامه داد: بحث گاز را به یاری یکدیگر پشت سر گذاشتیم و سرمای سخت و بی سابقه‌ای رو پشت سر گذاشتیم و همچنین با توجه به مشکلاتی که در ترکمنستان رخ داد صادرات گاز این کشور به ایران قطع شد.

وزیر نفت ادامه داد: امسال بالاترین رقم تولید گاز به میزان یک میلیارد متر مکعب را داشتیم، همچنین بالاترین میزان فرآورش گاز در ۲۱ پالایشگاه را داشتیم، به عبارت دیگر بالاترین رقم تولید، فرآورش و انتقال گاز را بدون لحظه‌ای توقف داشتیم و یکی از دغدغه‌های ما وقفه در تولید گاز بود.

اوجی با اشاره به اینکه این زمستان را با کمترین چالش پشت سر گذاشتیم و یک سری اقدامات کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت در نظر گرفتیم در این زمینه ادامه داد: اقدامات کوتاه مدت از جمله خط صالح آباد به تربت جام در دستور کار قرار گرفت، برای برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت هم برنامه‌ریزی کردیم.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: ذخیره سازی در میدان شوریجه و خط لوله یازدهم نیز در دستور کار است. همچنین خط دشتک به نهبندان، تقویت فشار آرادان و تکمیل خط محمدیه به پارچین نیز از اقدامت میان مدت و بلندمدت است تا در منطقه شمال شرق از جمله ۳ خراسان و گلستان و سمنان افت فشار نداشته باشیم و گازرسانی به شمال شرق کشور حل و فصل شود.

وی تاکید کرد: تا پایان سال خط لوله ۷۰ کیلومتری شمال شرق احداث خواهد شد، خط انتقال سراسری یازدهم و دشتک به نهبندان و همچنین ذخیره سازی از جمله برنامه‌ها است.

وزیر نفت اضافه کرد: امسال ۱.۸ میلیارد لیتر سوخت مایع بیشتری توزیع کردیم و میزان تولید گاز ۲۰ میلیون متر مکعب افزایش یافت.

وزیر نفت اضافه کرد: میزان مصرف گاز به روزی ۷۰۰ میلیون متر مکعب هم رسید اما با کمترین چالش عبور کردیم و با برنامه ریزی خوبی که انجام شد در تأمین سوخت نیروگاه‌ها با مشکلی مواجه نشدیم..

اوجی در خاتمه اضافه کرد: امیدواریم تا پایان پاییز ۱۴۰۲ شاهد افتتاح و بهره برداری از پروژه خط انتقال ۱۶ اینچ تربت جام باشیم که مردم این مرز و بوم بدون قطعی گاز فصل سرد سال را پشت سر بگذارند..

همچنین مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز در آغاز عملیات اجرایی پروژه خط انتقال ۱۶ اینچ تربت جام گفت: با توجه به شرایط سخت امسال آقای وزیر تاکید بسیاری برای گاز رسانی به شمال شرق داشتند و تلاش همکاران موجب شد اکنون آغاز عملیات اجرایی را کلید بزنیم.

وی ادامه داد: چند پروژه برای گاز رسانی به شمال شرق در دستور کار است که یکی همین است و دیگری خطوط لوله ۳۶ اینچ است و خط لوله یازدهم که با دستور وزیر اجرایی می‌شود همچنین خط لوله آرادان که به زودی به بهره برداری می‌رسد و ذخیره سازی که در دستور کار شرکت ملی گاز قرار دارد و تلاش می‌کنیم با مشکلی که وجود داشت

چگنی ادامه داد: با بهره برداری از این خط ۱۰ شهر آن منطقه به همراه ۱۶۶ هزار مشترک تأمین گاز پایدار می‌شوند و این ۱۰ شهر از نگرانی مسئولان کاسته می‌شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1086532