mahar
05 اسفند 1401 - 16:38

انتقاد نماینده ولی‌فقیه از اعضای شورای شهر خرم‌آباد

خرم‌آباد- نماینده ولی‌فقیه در لرستان با انتقاد از عملکرد شهرداری و اعضای شورای شهر خرم‌آباد، گفت: اعضای شورا در عزل و نصب‌ها دخالت نکنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید احمدرضا شاهرخی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خرم آباد در سخنانی با بیان اینکه نماز جمعه کانون تقوا، اخلاق و بصیرت است، اظهار داشت: خودم و شما نمازگزاران را به اطاعت از فرامین الهی و دوری از محرمات فرا می‌خوانم، راه فلاح و رستگاری در اطاعت از فرامین الهی است.

تاکید اسلام به امر ازدواج و تشکیل خانواده

وی با اشاره به اینکه زن و مرد مکمل یکدیگر هستند، رقیب یکدیگر نیستند، افزود: در اسلام تشکیل خانواده یک احساس درونی و نیاز فطری است، تشکیل خانواده و میل به ازدواج در وجود هر انسانی نهاده شده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان، بیان داشت: وقتی تشکیل خانواده در محدوده عقل و شرع قرار می‌گیرد و مدیریت آن را عقل و شرع تدبیر می‌کند، خانواده به عنوان نهادی مقدس در اسلام از آن یاد می‌شود.

حجت الاسلام شاهرخی با اشاره به روایات متعدد و ثواب در رابطه امر ازدواج و تشکیل کانون خانواده، گفت: اگر جامعه‌ای چنین شکل گرفت، طبیعتاً دچار آسیب‌های اجتماعی نخواهد شد، اتفاقات، گناهان و… در پی طلاق رخ نخواهد داد، فساد از جامعه دور می‌شود.

وی، تاکید کرد: کانون مقدس و نهاد خانواده که در اسلام بر تشکیل آن امر شده، جوانان، خانواده‌ها، خیران، نیکوکاران و تمام کسانی که می‌توانند در این امر مهم مشارکت کنند و امر ازدواج را برای جوانان فراهم و آسان کنند، باید مورد توجه قرار گیرند، نهاد خانواده به عنوان یک نهاد مقدس یاد شده است و همراهی زن و مرد و نشستن زن و مرد در کنار یکدیگر و گفتگوی با یکدیگر به صورت معمولی عبادت محسوب شده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان، افزود: باید آگاه بود که سیاست‌ها و فرهنگ‌هایی شکل نگیرد که برنامه‌ها و اهدافش نفی خانواده باشد، این امر در ضدیت با اسلام است چرا که تشکیل خانواده جز آموزه‌های اسلامی است و بر آن اصرار شده است، انسانیت در بستر خانواده رشد می‌کند و به کمال می‌رسد.

حجت الاسلام شاهرخی، افزود: حفظ کانون خانواده به همراه حضور در اجتماع را نظام جمهوری اسلامی به وجود آورد.

صلابت سپاه پاسداران در مقابل دشمنان

حجت الاسلام شاهرخی در ادامه سخنان خود با اشاره به ولادت امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل (ع) و امام سجاد (ع) عنوان کرد: این روزها را که به نام روز پاسدار و جانباز نام نهاده اند به عموم ملت متدین و انقلابی ایران و هم استانی‌های نجیب و شریف و پاسداران انقلاب اسلامی و جانبازان و سپاه استان و خانواده معظم شهدا تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

وی با بیان اینکه امام حسین (ع) و فرزند گرامی ایشان امام سجاد (ع) و برادر با وفای ایشان حضرت ابوالفضل (ع) به همه بشریت و به خصوص به ما محبین خود یاد داد که برای حفظ دین خدا و اسلام و قرآن باید فداکاری کرد، گفت: روز پاسدار روز ارج نهادن به مقام شامخ کسانی است که جان خود و سلامتی خود را تقدیم کردند تا میهن اسلامی ما و امت اسلامی در امنیت و آرامش باشند و امروز هم پاسداران بزرگترین سرمایه خودشان که جانشان است را بر کف دست گرفته اند برای حفظ اسلام و میهن اسلامی.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر تکریم و تجلیل از پاسداران، گفت: این سپاه قهرمان از آغاز تا کنون با قدرت و صلابت در مقابل دشمنان در ایران و خارج از کشور ایستاده و در عرصه‌های گوناگون دفاعی، نظامی، فرهنگی، جهادی و خدمت رسانی حضور فعال در کشور و استان دارد.

حجت الاسلام شاهرخی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این حضرت ابوالفضل (ع) که روز ولادت ایشان را روز جانباز نامیده اند هم از مقام تسلیم و هم مقام تصدیق و وفا برخوردار بود، گفت: ایشان پیمانه وفاداری را پر کردند.

وی، بیان داشت: جانبازان عزیز و گرامی هم که در مسیر تسلیم و تصدیق و وفاداری در راه امام حسین (ع) حرکت کردند، در ادامه راه هم باید با همین روحیه وفاداری باشد، در جمع‌هایی که مشاهده کرده ایم همین روحیه را از جانبازان عزیز مشاهده کرده ایم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان، تاکید کرد: راه امام سجاد (ع) نیز همان راه امام حسین (ع) بود، با همان شور و همان شجاعت، سخنان طوفانی و دشمن شکن در کوفه و شام گواهی بر حماسه آفرینی ایشان است.

وضعیت شهرداری و شورای شهر خرم آباد قابل قبول نیست

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بارها در خطبه‌ها از شهرداری و شورای اسلامی شهر نام برده ایم، گفت: ۴۳ بار از شهرداری نام برده ام، ۱۰۴ بار نیز از شورای اسلامی شهر در کانال‌های اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه نام برده ام.

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه این تعداد مواردی که در این جلسات گفته شده همه از باب خیرخواهی برای مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر بوده تا بتوانند خدمات قابل قبولی به مردم ارائه دهند، افزود: لزوم همراهی مردم در پرداخت عوارض و دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی در پرداخت عوارض شهرداری تاکید شده، از طرف دیگر از این دو نهاد خواسته ایم که به وظایف خود عمل کنند.

وی، افزود: البته برخی از دستگاه‌های دولتی عوارضی که لازم بوده را به شهرداری پرداخت نکرده اند، این امر موجب شده که خدمات شهری ما در تراز مرکز یک استان قرار نگیرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه اخباری هم از درون مجموعه شورای شهر به وسیله خود اعضای شورای شهر به بیرون منتقل می‌شد، خوشایند نبود، گفت: در هر حال وضع موجود، وضعی است که قابل قبول نیست، این وضع محصول شهرداری و شورای شهر در طول این سه سال و سال‌های قبل از آن است.

حجت الاسلام شاهرخی، ادامه داد: اینکه یک مرکز استان سال‌ها از مراکز استان‌های همجوارش عقب بماند قابل قبول نیست، اینکه شورای اسلامی شهر و شهرداران یکی پس از دیگر بیایند ولی وضعیت شهر پیشرفت نکند، به نا کارآمدی هر دو بر می‌گردد.

اعضای شورای شهر در عزل و نصب‌ها دخالت نکنند

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود شورای اسلامی شهر به آنچه این خدمت گذار و دیگر افرادی که صاحب دانش، تجربه و دلسوز هستند و فراوان گفته اند و نوشته اند عمل کنند، گفت: اختلافات درونی را کنار بگذارند، به منافع شخصی توجه نکنند، آئین نامه‌ها و قوانینی که برای شوراهای اسلامی شهر تدوین شده را ملاک عمل قرار دهند، در عزل و نصب‌ها دخالت نکنند، دخالت در انتصاب‌های قومی و خویشی و رفاقتی را کنار بگذارند، وظیفه آنها انتخاب یک شهردار دانا، توانا، متعهد، دارای دانش و تجربه که سال‌ها در شهرهای بزرگ مسئولیت اداره شهر را داشته، است، چنین شخصی را برای مرکز استان برگزینند، بعد از گزینش تعاملاتشان بر اساس آئین نامه‌ها و قوانین باشد، بر اساس منافع شخصی نباشد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان، گفت: اگر چنین کردید، که تا به حال چنین نشده است، شاید بخشی از نارضایتی مردم را جبران کنید، البته نمی‌توانید نارضایتی به وجود آمده را به طور کامل جبران کنید، اما اگر انتخاب خوبی با شرایطی که اعلام کردم برای شهر داشته باشید، فراتر از قانون از شهردار چیزی نخواهید شاید بخشی از عقب ماندگی‌ها جبران شود، اگر غیر این باشد نارضایتی مردم بیشتر خواهد شد و قطعاً این خدمت گذار و دیگر متولیانی که وظایفی در این جهت بر عهده دارند و دلسوزانی که به این شهر و سرنوشت آن علاقه مند هستند، به وظیفه خود عمل خواهند کرد.

حجت الاسلام شاهرخی با اشاره به هشت اسفند و روز امور تربیتی، گفت: این نهاد به همت شهیدان رجایی و باهنر تأسیس شد، هدف از این نهاد مهم تربیتی این بود که ارزش‌های اسلامی را در میان دانش آموزان ترویج کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1054343