mahar
09 آذر 1401 - 10:55

بیش از ۴۰ هزار کرمانی برای دریافت کارت ملی هوشمند خود مراجعه نکردند

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان، گفت: بیش از ۴۰ هزار کارت ملی هوشمند در استان صادر شده و در دفاتر موجود است، اما مردم برای تحویل آن مراجعه نکردند.

محمد قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به آخرین وضعیت صدور کارت ملی هوشمند در استان کرمان، اظهار داشت: از حدود سال 96 مشکل تهیه بدنه کارت را داشتیم که خوشبختانه در حال حاضر این مشکل برطرف شده است.

وی با بیان اینکه از 10 میلیون کارت ملی هوشمند در استان تقریباً 50 درصد آنها صادر شده است، گفت: بیش از 40 هزار کارت ملی هوشمند مردم در استان صادر شده و در دفاتر موجود است، اما مردم برای تحویل مراجعه نکردند.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان، با اشاره به اینکه برای همشهریانی که کارت ملی هوشمند آنها صادر شده، پیامک ارسال می‌شود، افزود: مردم می‌توانند با شماره تلفن 31332500 تماس بگیرند و از آخرین وضعیت صدور کارت ملی خود اطلاع پیدا کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ مشکلی در صدور و چاپ کارت ملی هوشمند در استان کرمان نداریم، ادامه داد: هیئت حل اختلاف در ثبت احوال وجود دارد که اطلاعات را به‌روزرسانی می‌کند و اگر رفع مغایرتی وجود داشته باشد کارهای آن را انجام می‌دهد.

قاسمی با اشاره به اینکه بالای 99 درصد اطمینان داریم که اطلاعات کارت ملی هوشمند دقیق است و اگر یک درصد مغایرتی وجود داشته باشد، اصلاح می‌کنیم، گفت: پرداخت تعرفه برای خدمات صدور کارت ملی هوشمند فقط یک بار باید انجام می‌شود و مردم از پرداخت هزینه مجدد خودداری کنند.

وی با بیان اینکه شورای ثبت احوال استان کرمان به ریاست استاندار کرمان برگزار و در این جلسه آخرین وضعیت وقایع حیاتی استان گزارش می‌شود، افزود: از ابتدای سال 1400 تولدها در استان کرمان افزایش پیدا کرده است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با اشاره به اینکه مردم باید بدانند که برای ثبت ولادت فرزند خود فقط 15 روز مهلت دارند، بیان کرد: بستگان متوفی 10 روز مهلت دارند تا برای ثبت تاریخ فوت، متوفی مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه 70 دفتر پیشخوان در سطح استان کرمان خدمات ثبت احوال را انجام می‌دهند، گفت: متاسفانه در شهر باغین مراجعه کننده برای راه‌اندازی دفتر پیشخوان نداشتیم و مردم این منطقه با مشکلاتی روبه‌رو هستند؛ چنانچه از منطقه باغین متقاضی راه‌اندازی دفتر پیشخوان داشته باشیم این آمادگی وجود دارد که بلافاصله مجوز صادر شود و همکاری می‌کنیم.

قاسمی، با اشاره به اینکه 35 واحد فعال اجرایی ثبت احوال نیز در سطح استان کرمان خدمت‌رسانی می‌کنند، افزود: سامانه استعلام هویت انفرادی برای حدود 110 دستگاه راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه بعضی از دستگاه‌ها از جمله شوراهای حل اختلاف مردم را برای مراجعه به سمت اداره ثبت احوال هدایت می‌کنند که نیازی نیست، ادامه داد: استعلام هویتی افراد به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و در لحظه پاسخ می‌دهیم.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان، با اشاره به اینکه در شهر کرمان حدود 20 دفتر پیشخوان خدمات ثبت احوال وجود دارد که آدرس آنها نیز در ورودی ادارات ثبت احوال نصب شده است و در سایت نیز موجود است، گفت: سه تا پنج روز زمان می‌برد تا شناسنامه جدید برای همشهریان صادر شود.

انتهای پیام/511/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 889714