mahar
20 اسفند 1401 - 12:41

۵۲ درصد از مشمولان عفو رهبری در کرمان آزاد شده اند

کرمان - رییس کل دادگستری استان کرمان از آزادی ۵۲ درصد از مشمولان عفو اخیر رهبری برای مشارکت کنندگان در اغتشاشات در کرمان خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم حمیدی در نشست مشترک اعضای شورای قضائی با رؤسا و دادستان‌های سراسر استان کرمان با اشاره به اینکه ۹۹ درصد عفو در استان کرمان تمام و اعمال شده است، افزود: در استان کرمان با اعمال این عفو ۱۸۶۲ نفر از زندان‌های استان کرمان آزاد شده‌اند.

او افزود: این آمار ۵۲ درصد از مشمولان عفو را شامل می‌شود و یک هزار و ۸۳۶ نفر نیز مشمول تقلیل مجازات شده‌اند.

او بیان کرد: عفو معیاری رهبر معظم انقلاب اسلامی با یک تدبیر هوشمندانه محقق شد و معظم له با بسیاری از محکومان و متهمان، پدرانه برخورد کردند و باید از رهبر معظم انقلاب اسلامی برای این تدبیر هوشمندانه و از ریاست قوه قضائیه به منظور اعمال عفو رهبری تشکر کنیم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در استان کرمان پیش بینی می‌شد که سه هزار و ۵۰۰ نفر مشمول عفو رهبری خواهند شد که در نهایت یا آزاد می‌شوند و یا تقلیل مجازات شامل حال آن‌ها می‌شد و امروز از این پیش بینی درباره عفو عبور کرده‌ایم و تاکنون سه هزار و ۶۹۸ نفر مشمول عفو معیاری رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته‌اند.

رئیس شورای قضائی استان تاکید کرد: براساس آمار اعلام شده از سوی ریاست محترم قوه قضائیه، در کشور حدود ۸۰ هزار نفر از زندانیان کشور به ویژه افرادی که درباره اغتشاشات اخیر در کشور دستگیر شده بودند، مشمول عفو رهبری قرار گرفته‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی با اشاره به این مطلب که برای اولین بار در پس از انقلاب، این عفو مشمول متهمان شد، گفت: در گذشته عفو تنها شامل محکومان می‌شد و نگاه رأفت آمیز و پدرانه رهبری شامل متهمانی شد که شاید هنوز به پرونده آنها رسیدگی نشده و یا هنوز رأی برای ان‌ها صادر نشده و یا رأی آنها قطعی نشده بود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه از زحمات اعضای شورای قضائی، رؤسای سازمان‌های تابعه، معاونین دادگستری، رؤسای حوزه‌های قضائی و دادستان‌های استان در سال ۱۴۰۱ در راستا پیشبرد اهداف قوه قضائیه در استان قدردانی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی همچنین با اشاره به این مطلب که ماه مبارک رمضان فرصت معنوی بسیار خوبی است و باید از آن نهایت استفاده شود، تصریح کرد: یکی از برنامه‌های دادگستری استان کرمان در ماه مبارک رمضان، برگزاری جشن‌های گلریزان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد است و طبق برنامه ریزی ستاد دیه استان، این جشن در تمامی شهرها و بخش‌های استان برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین حمیدی به نقش رسانه‌ها به منظور فرهنگ سازی برای کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد تاکید و بیان کرد: باید به نحوی برنامه ریزی شود که جشن‌های گلریزان با مشارکت حداکثری مردم و خیران برگزار شود.

او تاکید کرد: جشن‌های گلریزان باید بر مبنای نگاهی جدید و با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها از جمله ائمه جمعه، خیران، ریش سفیدان، روحانیون اجرایی شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه سخنان خود با اشاره به ایام پایانی سال، بر نظارت دقیق‌تر بر بازار در مرکز استان و شهرستان‌ها تاکید کرد.

حمیدی بیان کرد: گرانی بر مبنای طبیعت بازار اتفاق می‌افتد و با گرانفروشی تفاوت دارد و باید با هرگونه گرانفروشی برخورد شود.

او اظهار کرد: باید به نحوی اعمال نظارت شود که مردم احساس ناامنی در بازار نکنند و در شرایط مطلوب بتوانند نیازهای خود را تأمین کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1085937